• pon.. lut 26th, 2024

Wskazania do terapii ruchowej

ByRedakcja

lip 17, 2019

Terapia ruchowa jest jedną z najbezpieczniejszych form rehabilitacji.

Terapia ruchowa jest jedną z najbezpieczniejszych form rehabilitacji. Często określana mianem kinezyterapii staje się coraz bardziej popularna wśród osób cierpiących z powodu dokuczliwych objawów ze strony układu ruchowego. Zajęcia terapii ruchowej przeprowadzane są przed odpowiednio wyszkolonych fizjoterapeutów lub rehabilitantów i opierają się one w dużej mierze na wykonywaniu ściśle określonych ćwiczeń, których celem jest usprawnienie funkcjonowania układu ruchu.

Jak wyglądają zajęcia terapii ruchowej?

Zajęcia terapii ruchowej prowadzone zazwyczaj są w kilku osobowych grupach, nie mniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie by ćwiczenia miały charakter indywidualny. Terapia ruchowa składa się z reguły z zestawu ćwiczeń biernych, korekcyjnych, wspomaganych, odciążających oraz tzw. ćwiczeń specjalnych, które dobierane są pod pacjenta. W przypadku terapii ruchowej dużą uwagę należy skupić na systematyczności wykonywanych ćwiczeń, bowiem od częstotliwości zależy szybkość, intensywność oraz trwałość uzyskanych efektów.

Terapia ruchowa – kiedy zastosować?

Kinezyterapia jako jedna z form rehabilitacji wskazana jest przede wszystkim osobom z zaburzeniami funkcjonowania układu ruchowego. Ograniczenie zdolności ruchowej najczęściej jest następstwem przebytych urazów mechanicznych, schorzeń, wad wrodzonych itp. Warto pamiętać również o upływającym czasie, który bardzo osłabia narząd ruchu. Terapia ruchowa jest także świetnym rozwiązaniem w przypadku osób zmagających się z problemem nadwagi i otyłością.

Przed udaniem się do placówki oferującej terapię ruchową wskazane jest skonsultowanie się z specjalistą. Lekarz po zapoznaniu się z historią choroby i wykluczeniu wszystkich przeciwwskazań, wyda zalecenia dotyczące danej formy terapii ruchowej z naciskiem na ćwiczenie konkretnych partii ciała objętych dysfunkcją ruchową.