• niedz.. gru 4th, 2022

Najstarsze polskie monety – sprawdź, kiedy je wybito

ByRedakcja

wrz 27, 2019

Emisja monet na terenach ziem polskich rozpoczęła się na przełomie X i XI wieku. Liczba srebrników była jednak znikoma, a w ówczesnych czasach pieniądz nie miał większej wartości. Popularną formą transakcji w średniowieczu był bowiem handel wymienny. Do dziś nie zachowały się żadne monety z tamtego okresu. Dopiero za panowania Bolesława Szczodrego denar zyskał na wartości, stając się podstawową i dominującą jednostką pieniężną.

 

Dynastia Piastów

Na stronie internetowej skarbnicanarodowa.pl znaleźć można wiele ciekawych monet, nie tylko z Polski, które funkcjonowały niegdyś w powszechnym obiegu. Srebrny denar z wizerunkiem Marka Aureliusza został wybity ponad 2000 lat temu. Warto zatem zastanowić się, kiedy na naszych ziemiach rozpoczęto emisję pierwszych srebrnych i złotych wyrobów. Na początku formowania się polskich ziem w obrocie funkcjonowały monety importowane. Były to przede wszystkim saskie oraz arabskie denary. Dopiero za czasów panowania pierwszych Piastów pojawiły się srebrne, okrągłe monety. Nie były one jednak związane z rozwojem handlu na polskich ziemiach. Piastowie chcieli być równie poważani, jak władcy Czech czy też Niemiec. Gest ten miał być sygnałem w stronę sąsiadów, obwieszczającym początek rozwoju potęgi polskiej monarchii. Ówczesne emisje nie nosiły jednak sygnatur dat, dlatego ich rok wybicia określa się na podstawie innych inskrypcji. Denary funkcjonujące w tamtym okresie opatrywano napisem „MISICO” lub „MTLZCO”. Historycy uważają, że pierwsze monety mogły zostać wprowadzone do obiegu za czasów panowania Mieszka I albo jego wnuka. Największy rozkwit piastowskiego mennictwa nastąpił dopiero wtedy, gdy na tron polski wstąpił Bolesław Chrobry. Wśród kilkunastu wprowadzonych emisji pojawiły się także nietypowe okazy. Inspiracje stylistyczne czerpano z bawarsko-czeskiej estetyki. Najbardziej popularny był wówczas denar „PRINCES POLONIE”. To najstarszy zachowany zapis nazwy, pochodzący z polskich ziem.

Powszechny złoty to stosunkowo młody nominał. Na ziemiach polskich obowiązywały różne nazwy i rodzaje monet. Ich historia jest niezwykła. Warto zatem już teraz zainteresować się numizmatyką, by przekonać się, jak wiele tajemnic kryją w sobie niewielkie, złote i srebrne wyroby.