Na obozy sportowe każdego roku wyjeżdża mnóstwo, młodszych i starszych, osób. Jest to świetny sposób na spędzenie czasu wolnego w wakacje, a także naukę nowych umiejętności. Na obozach sportowych podopieczni zażywają ogromnej dawki ruchu na świeżym powietrzu i kształtują umiejętność pracy w zespole. Aby zorganizować taki obóz, potrzebne jest odpowiednie miejsce i zaplecze techniczne, dlatego podpowiadamy, o czym pamiętać podczas planowania takiego wydarzenia.
W jakim miejscu zorganizować obóz sportowy?
Najważniejszym kryterium, które należy brać pod uwagę podczas wyboru miejsca na obóz sportowy jest jego zaplecze techniczne i odpowiednio zaaranżowana przestrzeń. Chodzi tu przede wszystkim o profesjonalny sprzęt oraz mnogość sportowych obiektów, takich jak boiska piłkarskie. Jak przekonują specjaliści z Hotelu Remes: ,,Wiele obiektów, takich jak właśnie hotele, dysponuje rozległymi obszarami, na których możliwa jest organizacja wszelkiego rodzaju zajęć sportowych. Warto zaznaczyć też, że mogą brać w nich udział zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci’’. Bardzo ważne jest także to, aby miejsce na obóz zapewniało nocleg oraz wyżywienie dla wszystkich jej uczestników. Kucharze powinni tak zaplanować wszystkie posiłki, aby zapewniały one całkowite pokrycie zapotrzebowania energetycznego, które jest znacznie wyższe u osób aktywnych i uprawiających sport. Wiele hoteli współpracuje z dietetykami sportowymi, którzy mają ogromne doświadczenie w planowaniu diety w sposób indywidualny. Podczas każdego obozu niezwykle istotny jest również optymalny i efektywny wypoczynek. Z tego powodu dana placówka powinna być wyposażona w SPA, sauny czy też basen, które znakomicie sprawdzają się podczas regeneracji całego organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym.
Jakie obowiązki ciążą na organizatorze obozu sportowego?
Wszelkie obozy dla dzieci i młodzieży szkolnej, które należą do form wypoczynku, muszą być więc organizowane w czasie wakacji lub ferii zimowych i trwać minimum 2 dni, o czym mówi ustawa o systemie oświaty. Jeśli chodzi o osoby, które będą prowadzić wszelkie zajęcia na obozie sportowym, muszą być one pełnoletnie oraz posiadać wykształcenie przynajmniej średnie. Wymogiem jest też posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w prowadzeniu takich zajęć, jednak prawo nie określa dokładnego jej zakresu. Warto wspomnieć też o tym, że obiekt, w którym organizowany jest obóz, musi być dostosowany do wymogów i potrzeb osób z niepełnosprawnością, czyli posiadać podjazdy dla wózków, poręcze, czy drabinki.