• niedz.. gru 4th, 2022

Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa?

ByRedakcja

wrz 6, 2019

Ból kręgosłupa jest dolegliwością, na którą skarżą się zarówno dzieci, jak i dorośli. Nierzadko silne i przeszywające boleści uniemożliwiają nam codzienne funkcjonowanie. Jak można pomóc sobie w takiej sytuacji?

Domowe ćwiczenia na ból pleców

Ćwiczenia mają za zadanie wzmocnić mięśnie oraz zapobiegać występowaniu bólów. Na początku warto zainteresować się mobilizacją kręgosłupa. Gimnastyka mobilizująca wpływa na uelastycznianie całego odcinka oraz zmniejszenie jego sztywności. W tym celu warto położyć się na plecach oraz przysunąć stopy do pośladków. Kolana powinny być zgięte i złączone. Następnie wykonujemy ruch unosząc odcinek krzyżowy oraz obniżając go. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Po udanej mobilizacji warto przejść do wzmacniania mięśni przy kręgosłupie. Gdy są silniejsze, lepiej radzą sobie z codziennymi przeciążeniami. Aby to zrobić należy położyć się na plecach, wyprostować nogi a przedramiona skrzyżować pod głową. Pośladki muszą być napięte. W takiej pozycji wykonujemy ruch poprzez uniesienie kości ogonowej i miednicy. Lędźwie przyciskamy do podłogi a obręcz barkową oraz ramiona unosimy. Warto powtórzyć ćwiczenie wzmacniające kilka razy.

Nie należy zapominać również o ćwiczeniach rozciągających, które rozluźniają i zapobiegają przykurczom. Jest to istotne szczególnie dla osób, które zmuszone są do długiego siedzenia, na przykład w pracy. Aby przyjąć pozycję wyjściową kładziemy się na plecach. Nogi są proste a ręce leżą wzdłuż tułowia. Następnie unosimy nogi, obejmujemy je pod kolanami oraz przyciągamy do siebie. Pośladki muszą oderwać się od ziemi. Ćwiczenie rozciągające powtarzamy około 10 razy.

Gdy domowe sposoby nie wystarczą

Domowe ćwiczenia wykonywane regularnie z pewnością przyniosą nam upragnioną ulgę, jednak nie są w stanie rozprawić się z bólem na stałe. Gdy ból towarzyszy na przez dłuższy czas warto powierzyć swoje zdrowie w ręce specjalistów. Profesjonalne gabinety masażu oferują szereg zabiegów, które pozwolą pożegnać się z bólem raz na zawsze i powrócić do dobrej kondycji. W tym celu warto wybrać sprawdzone miejsce, które dysponuje wykwalifikowanym personelem.

Jedną z polecanych firm, która oferuje pomoc na najwyższym poziomie jest leczymylaziska.pl. Klasyczny masaż leczniczy to doskonały sposób na uśmierzanie bólu oraz regulację napięcia mięśniowego. Wystarczy kilka spotkań, aby poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami na długi czas. W zależności od rodzaju schorzenia można skorzystać też z masażu sportowego, limfatycznego, uciskowego czy bodywork.