• wt.. gru 5th, 2023

Sprzęt do wyświetlania optotypów. Kiedy jest przydatny?

ByRedakcja

lis 6, 2019

Gabinet okulistyczny musi być profesjonalnie wyposażony, aby możliwe było przeprowadzanie szczegółowych badań wzroku. Używane tam urządzenia muszą spełniać wymagane normy jakości i bezpieczeństwa, dlatego nie można ich kupić w tradycyjnym sklepie medycznym. Tą kategorię produktów tworzy sprzęt do wyświetlania optotypów. Kiedy się sprawdzi i jaki sposób go używać?

 

Do czego służą optotypy?

Podstawowym biadaniem w gabinecie okulistycznym jest diagnoza ostrości wzroku. Przeprowadza się ją za pomocą odczytu optotypów wyświetlanych na ścianie lub tablicy. Optotypy to liczby, cyfry i symbole, które pacjent odczytuje z ustalonej odległości. Na tej podstawie okulista określa ostrość wzroku i diagnozuje blisko lub dalekowzroczność.

– „Odczyt optotypów to klasyczna, jednak wciąż praktykująca metoda diagnozy wzroku – mówi specjalista z firmy PolandOptical. – Badanie nie wymaga dostępu do specjalistycznego sprzętu, jednak obecnie na rynku są profesjonalne urządzenia ułatwiające postawienie diagnozy” – dodaje. Najpowszechniej stosowanym narzędziem do badania wzroku są tradycyjne tablice analogiczne z literami i cyframi o różnej wielkości.

Sprzęt do wyświetlania optotypów

Postęp technologiczny sprawił, że na rynku dostępne są dużo bardziej zaawansowane metody badania wzrok. Urządzenia takie są wysoce funkcjonalne, dlatego nie służą tylko do diagnozy blisko lub dalekowzroczności, ale także astygmatyzmu i innych schorzeń mogących zaburzać ostrość widzenia. Sprzęt do wyświetlania optotypów jest dużo wygodniejszym i prostszym w obsłudze niż tradycyjne tablice. Wśród dostępnych urządzeń można wymienić:

  • rzutnik optotypów – wyświetla optotypy na ścianie lub innej powierzchni, na którą jest skierowany;
  • wyświetlacz optotypów – optotypy wyświetlane są na ekranie LCD o odpowiedniej przekątnej;
  • interaktywną tablicę optotypów – nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych tablic; jest podświetlana i sterowana za pomocą pilota.

Wyświetlane optotypy można dowolnie modyfikować, ustawiając ich wielkość, podświetlenie, kąt nachylenia czy ostrość. Sprzęt do wyświetlania optotypów za każdym razem wyświetla losową konfigurację symboli, dlatego nie ma możliwości, aby pacjent nauczył się ich na pamięć.

Gdzie sprawdzi się sprzęt do wyświetlania optotypów?

Rzutniki, tablice i ekrany do wyświetlania optotypów nie są wykorzystywane tylko w gabinetach okulistycznych. Korzystają z nich również optycy i optometrycy, aby dopasować szkła do wad wzroku. Ze względu na łatwą obsługę, z obsługą tych urządzeń poradzą sobie nawet osoby bez wykształcenia medycznego.