• śr.. wrz 27th, 2023

Rodzaje sznurów gumowych

ByRedakcja

paź 24, 2019

Sznury to przykład wyrobów gumowych o szerokim zastosowaniu w wielu gałęziach przemysłu lekkiego i ciężkiego. Wytrzymałe i elastyczne artykuły z gumy mogą pochwalić się dobrymi parametrami technicznymi, dzięki czemu stanowią nieodłączny element budowy różnego rodzaju maszyn, urządzeń oraz instalacji. Czym dokładnie charakteryzują się sznury gumowe i jakie wyróżniamy rodzaje tych wyrobów?

Czym są i do czego służą sznury gumowe?

Sznury gumowe to grupa wyrobów powstających w procesie wytłaczania. Wulkanizacja i kalibracja pozwala na nadawanie gotowym produktom określonych wymiarów i form, a także właściwości, w zależności od rodzaju wykorzystanej do produkcji mieszanki gumowej. Istotne znaczenie dla trwałości i odporności gotowych produktów na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników ma zastosowanie certyfikowanych tworzyw, jakimi posługuje się np. firma LARKIS w produkcji uszczelek gumowych i silikonowych. Do wspólnych cech sznurów gumowych należy wysoka elastyczność – giętkie materiały można z łatwością kształtować i dopasowywać do różnego rodzaju urządzeń oraz instalacji. Oprócz tego sznury produkowane z wysokiej jakości gumy są również cenione ze względu na swoje znakomite parametry izolacyjne. Tego typu wyroby są odporne na działanie wody, dzięki czemu skutecznie chronią przed przedostawaniem się wilgoci, a ponadto zapobiegają stratom ciepła. Właściwości te determinują bogate możliwości zastosowania sznurów gumowych w charakterze uszczelnień zarówno w przemyśle lekkim, jak i ciężkim.

Podstawowe typy sznurów gumowych

Wszechstronne zastosowanie sznurów gumowych wynika z bogatego asortymentu tych wyrobów, które produkowane są w różnych rozmiarach i kształtach. Najważniejszym kryterium podziału jest tu przekrój. Wyróżniamy następujące rodzaje sznurów:

  • O przekroju okrągłym – to najpowszechniej spotykany rodzaj sznurów gumowych, które wykorzystywane są jako uszczelnienia zarówno do pracy statycznej, jak i dynamicznej w różnych branżach, m.in. w motoryzacji, hydraulice czy w rolnictwie. Znajdują one zastosowanie w instalacjach elektronicznych, wentylacyjnych czy sanitarnych, a także w urządzeniach gospodarstwa domowego.
  • O przekroju czworokątnymsznury gumowe prostokątne, kwadratowe czy trapezowe są przeważnie wykorzystywane jako uszczelnienia opakowań i zbiorników, zapewniając ich hermetyczne zamknięcie.

Oprócz tego ważnym kryterium podziału sznurów gumowych jest ich wielkość. Większe przekroje pełnią funkcję ochronną oraz izolacyjną na nabrzeżach i przy wejściach do portów, gdzie służą do zabezpieczenia burt jednostek pływających. Podsumowując, sznury gumowe stanowią uniwersalne rozwiązanie dla przemysłu.