• niedz.. gru 4th, 2022

Na co zwrócić uwagę kupując skuter śnieżny?

ByRedakcja

gru 16, 2019

Skutery śnieżne są cenione ze względu na to, że dają możliwość dotarcia do miejsc, w jakie nie da się dojechać żadnym innym pojazdem. To urządzenia do zadań specjalnych, które są wykorzystywane m.in. przez policję i wojsko podczas działań w trudnych warunkach. Cieszą się również popularnością wśród użytkowników rekreacyjnych. Na co warto zwrócić uwagę, planując zakup skutera śnieżnego? Podpowiadamy.

Pierwsze prototypy skuterów śnieżnych zostały skonstruowane już na początku XX wieku. Od tego czasu, technologia budowy pojazdów bardzo się rozwinęła i obecne modele mogą osiągać prędkość nawet do 150 km/h. Ponadto są przystosowane do jazdy po śniegu i lodzie w skrajnie trudnych warunkach. Korzystanie z nich niezwykle ułatwia przemieszczanie się w ciężkich warunkach, dlatego są wykorzystywane na przykład za kołem podbiegunowym. Korzystają z nich również osoby spragnione szybkiej jazdy i mocnych wrażeń zimą. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego sprzętu?

Jaki skuter wybrać?

Przede wszystkim warto zastanowić się, jakie masz potrzeby oraz na jakim poziomie jest Twoja umiejętność obsługi takich pojazdów. Wbrew pozorom, skuter śnieżny to nie zabawka, na którą można wsiąść i ruszyć w dal. Pracownik firmy Taurus See Power z Pruszcza Gdańskiego zwraca uwagę, że obsługi takiego pojazdu trzeba się nauczyć. Pozornie jego eksploatacja jest łatwa, ponieważ kierowca steruje głównie przyspieszaniem i hamowaniem. Jednak niewprawiony użytkownik może stanowić niebezpieczeństwo dla siebie i innych. Warto więc przejść przeszkolenie w obsłudze skutera, a na początek wybrać model, który nie rozwija zawrotnych prędkości.

Dla początkujących kierowców skuterów przygotowano sprzęt z wbudowanym ogranicznikiem prędkości, który nie pozwala na osiąganie szybkości, przy której panowanie nad pojazdem jest bardzo trudne. Dobrym pomysłem jest kupienie skutera o szerokich gąsienicach, ponieważ jest on stabilniejszy i trudniej o wywrotkę.

Jakie parametry są istotne?

Przy wyborze pojazdu śnieżnego istotne jest zwrócenie uwagi na takie aspekty jak rodzaj silnika. Skutery turystyczne są wyposażone w napęd czterosuwowy, który jest bardziej ekologiczny od dwusuwowego oraz znacznie ciszej pracuje. Warto, aby skuter śnieżny, który kupisz, był wyposażony w bieg wsteczny, który pozwoli wydostać się z głębokiego śniegu, jeśli się w nim zakopiesz. Ponadto, istotnym elementem pojazdu jest rozrusznik elektryczny.

Jeśli zastanawiasz się, na jaką markę się zdecydować, wybierz takiego producenta, który ma rozwiniętą sieć punktów serwisowych. To istotne w przypadku awarii sprzętu, byś nie był zmuszony do transportowania go wiele kilometrów od miejsca użytkowania.