• niedz.. cze 4th, 2023

Kabiny systemowe kontra murowane. Porównanie

ByRedakcja

paź 24, 2019

Polskie prawo określa warunki techniczne, które przedstawiają wytyczne, według których powinno się budować pomieszczenia sanitarno-higieniczne oraz określają ich położenie w budynkach. Kabiny systemowe to doskonałe rozwiązanie do przestrzeni publicznych, gdzie ważne są walory estetyczne, a kabiny murowane budują bardziej osobistą przestrzeń. Sprawdźmy, czym dokładnie różnią się kabiny i który wybór może okazać się lepszym.

 

Kabiny sanitarne murowane

Charakteryzują się wysoką trwałością, jednak po kilku latach często wymagają remontu. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dewastacje, jednak ich odbudowa trwa dłużej niż kabiny hpl czy kabiny z płyty wiórowej. Kabiny sanitarne murowane cechują się lepszą izolacją, w związku, z czym zapewniają większą intymność oraz lepiej chłoną dźwięki. Niestety współcześnie kabiny murowane mają kilka wad, m.in. brak prześwitu nad podłogą czy pod sufitem, ich czyszczenie jest trudniejsze i zajmuje dużo więcej czasu, a konserwacja jest bardziej kłopotliwa. Toalety z drewnianymi drzwiami są bardziej podatne na wilgoć, a drzwi mogą pęcznieć pod wpływem środków chemicznych.

Kabiny sanitarne systemowe

Kabiny zbudowane z płyt systemowych są zdecydowanie wygodniejszą oraz bardziej higieniczną opcją niż te murowane. Wykorzystanie prefabrykatów w budowie kabin systemowych pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Spełniają one wszystkie normy, a z uwagi, że stoją na regulowanych nóżkach, możemy zapewnić prześwit nad podłogą o wysokości 15 cm, co dokładnie określają przepisy. Kabiny systemowe wykonane z laminatu wysokociśnieniowego hpl lub płyty wiórowej są odporne na ścieranie, środki chemiczne, a również na uderzenia. Płyty wiórowe melaminowane stosowane są głównie w pomieszczeniach, w których nie istnieje ryzyko bezpośredniego kontaktu z wodą, wilgocią czy zmianą temperatur. Czyszczenie powierzchni płyt z zastosowaniem zwilżonej ściereczki i detergentów jest całkowicie możliwe oraz bezpieczne. Natomiast, w przypadku, gdy w pomieszczeniu sanitarnym kabiny będą mieć kontakt z wilgocią i wodą, rekomendowane jest zastosowanie kabin sanitarnych wykonanych z płyt hpl, czyli laminatu wysokociśnieniowego.

„Ścianki działowe wykonane z płyt hpl mogą mieć zastosowanie do tworzenia kabin natryskowych, które wykazują wysoki poziom odporności na wodę, czy kabin WC. Zapewniają one nie tylko szybki i łatwy montaż, ale również stanowią ekonomiczne rozwiązanie. Stanowią doskonałą alternatywę dla ścianek murowanych” – zauważa specjalista reprezentujący firmę Sanipol, która jest producentem systemów ścian działowych do sanitariatów.

Na rynku produkowane są także płyty o rdzeniu poliuretanowym, które obłożone są HPL. Są one minimalnie grubsze niż płyty w całości wykonane z laminatu wysokociśnieniowego i zapewniają większą stabilność.