O tym, że kolarstwo nie jest sportem sezonowym przekonujemy się każdego roku, kiedy w mroźny, grudniowy poranek asfalt wita nas piękną czernią a na termometrze pojawia się dodatnia cyfra. Choć wiemy, że odczuwalna temperatura może być o wiele niższa, zwłaszcza na otwartej przestrzeni i długiej prostej, kiedy walczymy z kadencją, jednak nie ma chyba nic przyjemniejszego niż ciepły promień słońca, który dotknie naszego policzka, nie wspominając o urokach krajobrazu. Dzisiaj kilka słów o tym, jak wybrać zestaw odzieży rowerowej na zimową przejażdżkę!
Jasne- nie wszyscy miłośnicy kolarstwa porywają się na takie mrozy, wielu z nas wraz z pierwszym przymrozkiem odwiesza rower na hak, wyciąga letni trykot i treningi odbywa na sali lub w domu. Nie ma w tym nci złego, grunt to podtrzymać formę i przygotować się do kolejnego sezonu i wykręcenia kolejnych tysięcy kilometrów. Artykuł kierujemy do tych, którzy nie wierzą, że zimą trening w terenie jest możliwy w bezpiecznych warunkach, oraz tych, którzy dopiero w te wakacje załapali rowerowego bakcyla i nie chcą przerywać tej pięknej przygody wraz z nadejściem zimy. W dzisiejszym materiale przygotowaliśmy dwa modele rozwiązań na nadchodzący, mroźny sezon- zestawy odzieży rowerowej w wersji outdoorowej, a także zestawy odzieży dla tych, którzy okres do wiosny wolą przezimować podczas zajęć indoor cycling.
Jak ubrać się na rower zimą, aby się nie przepocić?
Nie ma chyba nic gorszego, niż przepocone ubranie w chłodniejszy dzień, zwłaszcza jeśli planujemy nawet krótki postój, a przegrzanie i przemoczenie ubrań od potu jest bardzo możliwe, nawet w stosunkowo niskiej temperaturze. Mięśnie podczas wysiłku fizycznego i wykonywanej pracy rozgrzewają się, pot ma na celu wyrównanie tej temperatury, z tego względu tak ważne jest zachowanie odpowiedniej wymiany ciepła i odprowadzenie wilgoci. Dlatego jedną z podstawowych rzeczy, o której należy pamięć planując trening to stosowanie odpowiedniej odzieży. Przede wszystkim każdy podczas wysiłku fizycznego inaczej reaguje na zmiany temperatur, inaczej się poci- niektórzy bardziej obficie, niektórzy o wiele mniej. Nie ma reguły, należy to zaakceptować, odrzucić wszelkie mity dotyczące estetyki i pogodzić się z faktem, że ludzkie ciało się poci. Koniec tematu. Niemniej to jak przygotujemy nasze ciało do takiej wymiany, zależy już od nas a mając do dyspozycji odzież funkcyjną sprawa jest o wiele łatwiejsza, pod warunkiem, że odpowiednio dobierzmy poszczególne elementy odzieży.
Bielizna termoaktywna
W zimie, kiedy temperatura oscyluje w granicach zera, zadbaj o odpowiednią bieliznę termoaktywną, która w trakcie wysiłku fizycznego będzie sprawnie odprowadzać wilgoć z powierzchni skóry. Skład materiału oraz system mikrowłókien jest w tym wypadku kluczowy, w końcu zależy nam na odprowadzaniu potu, nie jego pochłanianiu w materiale bielizny. Z tego względu warto wybierać bieliznę termoaktywną uszytą z wysokiej jakości materiału, renomowanych i sprawdzonych producentów, którzy wyspecjalizowali się w produkcji odzieży tego typu. Taki zakup to nie tylko doskonały wybór dla rowerzystów. Bielizna termoaktywna doskonale sprawdzi się podczas zimowych wypraw w góry, ale także w normalny dzień, kiedy w drodze do pracy korzystamy z publicznego transportu, narażeni jesteśmy na długie oczekiwanie na przystanku, czy po prostu przebywamy na świeżym powietrzu.
Warstwa zewnętrzna- dla sportowców i miłośników turystyki rowerowej
Poza bielizną termoaktywną ważna jest także warstwa zewnętrzna- i w tym przypadku wybór jest mocno indywidualny. Jeśli szybko się rozgrzewasz i planujesz krótki aczkolwiek bardzo intensywny trening, poza warstwą zewnętrzną, chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi nic więcej nie będzie ci potrzebne. Na bieliznę narzuć koszulkę z krótkim rękawem. Spodnie i kurtka powinny posiadać właściwości chroniące przed przenikaniem wiatru, choć należy w tym wypadku pamiętać, że kurtki z dużą membraną, które także chronią przed deszczem, zazwyczaj posiadają niski poziom oddychalności, co w przypadku silnego treningu może okazać się działaniem odwrotnym do zamierzonego.
Dla tych osób, które nie planują zimowych wyścigów, a po prostu weekendowy przejazd z punktu A do punktu B, z miłym postojem na kubek gorącej kawy, polecamy pamiętać o warstwie docieplenia. Organizm przy średniej intensywności treningu, nie wytworzy sam aż tak wiele ciepła, aby w chłodny zimowy dzień móc zapewnić sobie odpowiednią ciepłotę podczas jazdy. W tym wypadku odzież rowerowa powinna być cieplejsza- grubsza bluza, polar czy kamizelka. Pamiętaj, aby wybierając odzież rowerową zwracać uwagę na jej krój. Odsłonięte plecy, nadgarstki czy kostki mogą skutecznie doprowadzić do przewiania tych partii i w konsekwencji do poważnych zapaleń stawów.
Wybierając zestaw odzieży rowerowej nie można zapomnieć o bezpieczeństwie. Zadbajmy nie tylko o to, aby w chłodniejsze dni zapewnić sobie wysoki komfort cieplny, ale także widoczność na drodze. Kamizelka odblaskowa na rower to element, którego nie może zabraknąć po zmroku. Dobre oświetlenie rowerowe, odblaski umieszczone zarówno na rowerze, jak i samej odzieży rowerowej pozwolą nam zaznaczyć swoją obecność na drodze. Jeśli stoisz przed zakupem odzieży rowerowej, zwróć uwagę na odzież odblaskową, która w całości została wykonana z materiałów, które odpijają światło reflektorów.