• niedz.. październik 17th, 2021

Jak dobrać sprzęt wakeboardowy dla dziecka?

ByRedakcja

grudzień 16, 2019

Wakeboard z roku na rok staje się coraz bardziej popularną dyscypliną sportu. Nic w tym dziwnego. Wielu dostarcza nie tylko świetną zabawę, ale też dreszczyk emocji. Wszystko to w wyjątkowym otoczeniu wody. Rosnące zainteresowanie sprawia również, że organizowanych jest coraz więcej miejsc do uprawiania tej dyscypliny. Nic dziwnego, że zaczynają się nim interesować także dzieci. Jak je właściwie przygotować do przygody z tym sportem?

Czym jest wakeboard?

Wakeboard to połączenie surfingu, snowboardu i nart wodnych. Specjaliści z Xtreme Shop wyjaśniają, że dyscyplina ta polega na ślizganiu się na desce po powierzchni wody, przy jednoczesnym trzymaniu się drążka doczepionego do liny. Najczęściej jest ona przymocowana do wyciągu, czasem do motorówki. Ten sport przybył do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Za jego kolebkę uważa się Florydę. Pasjonaci deski na wodzie uważają, że tak duże zainteresowanie nim wynika z faktu, że to letnia odmiana zimowego snowboardu. Warto dodać, że sam proces nauki jazdy na desce jest dość prosty. Instruktorzy zaznaczają, że wielu osobom wystarczy jeden dzień na pojęcie podstawowych zasad. Aby jednak każdy mógł czuć się bezpiecznie, ważne jest odpowiednie przygotowanie sprzętu i akcesoriów.

W jaki sprzęt do wakeboardu należy wyposażyć dziecko?

Wakeboard to sport dla każdego, kto wyróżnia się dobrą sprawnością fizyczną i właściwym stanem zdrowia. Nie jest to sport zalecany dla dzieci poniżej 9-10 roku życia z uwagi na zbyt mocne obciążenie jednej strony ciała. W konsekwencji może to doprowadzić do asymetrii. Jednak starsze dzieci wyposażone w odpowiednie akcesoria mogą spokojnie ćwiczyć i zdobywać nowe umiejętności. Każdorazowo przed rozpoczęciem zajęć zalecane jest zrobienie krótkiej rozgrzewki, która pozwala wyeliminować ryzyko kontuzji. Instruktorzy zauważają, że wśród osób początkujących urazy zdarzają się rzadko, gdyż faza nauki jest stosunkowo bezpieczna. Dużo częściej problemy pojawiają się na etapie zaawansowanym, gdy ćwiczone są triki, ewolucje bądź wykorzystywane przeszkody.

Każda osoba uprawiająca wakeboard powinna być wyposażona w odpowiednie akcesoria. Podstawowym jest tzw. pianka, chroniąca ciało przed szokiem termicznym, ale też promieniowaniem UV. Chcąc maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo należy wyposażyć dziecko w odpowiedni kask do sportów wodnych i kamizelkę ratunkową bądź wypornościową. Tych kilka elementów pozwala zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Jego zwiększenie możliwe jest poprzez naukę pływania, choć umiejętność ta nie jest wymagana.