• pon.. lut 26th, 2024

Czym cechują się rowery górskie?

ByRedakcja

sie 12, 2019

Rowery górskie cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Kiedy pojawiły się na rynku, były obiektem marzeń każdego dziecka i dorosłych użytkowników rowerów niezależnie od tego, w jakim terenie najczęściej korzystało się z jednośladu. Dziś zaczynamy wykorzystywać możliwości, jakie dają rowery górskie, korzystając z nich zgodnie z przeznaczeniem. Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry „góral”?

Cechy rowerów górskich

Rowery górskie najlepiej sprawdzają się podczas jazdy w terenach górzystych oraz wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze stromymi i wymagającymi dużego wysiłku trasami. Dzięki wyjątkowo mocnej konstrukcji ten typ rowerów okazuje się niezawodny, jednak należy pamiętać, że zwykły rower górski nie powinien być wykorzystywany do jazdy ekstremalnej, o ile nie został w tym celu specjalnie przystosowany. To ważne, bo choć wysokiej jakości „górale” posiadają dobrą amortyzację i grube opony, to nie są to typowe rowery crossowe lub rowery na ekstremalne trasy.

– „Dobry rower górski musi odznaczać się kilkoma cechami. Przede wszystkim zastosowane do jego wykonania materiały, muszą być wysokiej jakości i gwarantować komfort jazdy oraz odznaczać się odpornością na użytkowanie w dość trudnym, bo górzystym terenie” – wyjaśnia ekspert z firmy Sport Attack z Krakowa.

Typowy, wysokiej jakości rower górski sprawdzi się w przypadku osób, które preferują jazdę po terenie górzystym oraz podgórskim zarówno jeżeli chodzi o trasy asfaltowe, jak i polne. Oczywiście możemy kupić rower przystosowany jedynie do jazdy szosowej lub w terenie, ale o tym decydują już nasze indywidualne preferencje oraz to, gdzie będziemy najczęściej korzystali z naszego jednośladu.

Rower górski – niezawodność, którą zapewnia jakość

Dobry rower górski powinien posiadać grube opony, dopasowaną do wzrostu właściciela wielkość kół, lekką, ale wytrzymałą ramę, chroniące przed wstrząsami amortyzatory, a także gwarantujące łatwiejsze pokonywanie stromizn przerzutki. W przypadku osprzętu liczy się przede wszystkim jakość, bo choć możemy bez problemu kupić rowery udające rowery górskie, to szybko rzeczywistość wyprowadzi nas z błędu i pokaże, że nasz zakup okazał się jedynie wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Jakie jeszcze cechy powinien mieć dobry „góral”? Powinien być też dopasowany do stylu jego właściciela, bo rower staje się częścią „swojego człowieka”. Liczy się więc też design, który obecnie bez problemu dopasujemy do indywidualnych potrzeb oraz gustu. Warto też pamiętać, o tym, aby wybrany rower górski miał dopasowany do naszych potrzeb, wygody rodzaj ramy, a także, co jest szczególnie ważne w przypadku zakupu roweru dla dziecka, nie był zbyt duży, bo jazda na nim na pewno nie będzie należała do przyjemności.